odpowiedzi

 

Zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami na zadane już pytania. Zapraszam również do zadania własnych pytań oraz zapoznania się z archiwami otwartego dialogu ze społecznością Uczelni podczas dwóch kadencji rektorskich w latach 1999-2005.

2019-09-19
Student pisze: Kiedy kończy Pan kadencje?
Mamy już dość nieudolnie wprowadzanych reform...

Mówimy o Ustawie 2.0?

2019-09-18
Absolwent SGH pisze: W odpowiedzi do pytania "2019-08-21 / mgr SGH - Paweł" o wprowadzeniu podobnego egzaminu z Ekonomii jak na studiach magisterskich na studiach licencjackich - "Uważam, że problemem jest także brak takiego egzaminu po licencjacie - choćby w prostej formie pisemnego testu - ponieważ brakuje weryfikacji podstaw ekonomii po I części studiów. Wielu studentów później budzi się po 5 latach. Warto byłoby wprowadzić taki egzamin już po licencjacie. Wnioskuję o wprowadzenie takiej weryfikacji po 3 latach - tak by po 5 niektórzy nie byli zaskoczeni."

Pawle, dziękuję Ci za tę wypowiedź i również popieram podobne rozwiązanie. Nawet nie chodzi o "budzenie się po 5 latach", tylko o pewien minimalny poziom, który powinien reprezentować student - dalej uważam, że najlepszej - uczelni ekonomicznej w Polsce. Moim zdaniem - niezależnie od tego, czy dana osoba kończy zarządzanie, czy finanse, czy metody ilościowe - że cała wiedza w naszej dyscyplinie nauki wywodzi się jednak z ekonomii. I tu nie chodzi nawet o, nie wiem, wyprowadzanie matematyczne modeli wzrostu tylko o prostą wiedzę o podstawowych formach rynku, polityce monetarnej i wszystkich rzeczach, które pozwalają świadomie uczestniczyć w życiu publicznym.

Zauważę też, że zdanie egzaminu na mgr było spokojnie osiągalne nawet po podstawach wykładanych na licencjacie...

Pozytywną decyzją Pana Rektora było np. wprowadzenie egzaminu wstępnego i standaryzacja przedmiotów. Oby tak dalej i zachęcam do stałego podnoszenia poprzeczki! Studentów często trzeba, niestety, dobrze przemaglować i testować :)

Dziękuję za tę opinie, ale dodam: problemem nie jest "budzenie się po 5 latach", ale skok na głęboką wodę po dwu latach studiów na II poziomie w SGH po studiach licencjackich na innych kierunkach.

2019-09-14
Gość serwisu pisze: Proszę zmienić przepisy uczelni tak aby na studia II stopnia przyjmowano osoby tylko po studiach ekonomicznych. Rozwiąże to obecne problemy z koniecznością dawania III terminu egzaminu magisterskiego, organizowaniem repetytorium z ekonomii, egzaminowaniem studentów z mikro i makro na egzaminie magisterskim podczas gdy tych przedmiotów nie ma w planie studiów II stopnia (oczywiście są one w planie studiów I stopnia ale ci co maja I stopień nieekonomiczny muszą nadrabiać). Proszę zmienić przepisy - będzie szybciej i łatwiej niż Państwa wieczne kombinowanie przy egzaminie magisterskim.

To kwestia Ustawy i procesu bolońskiego, a nie przepisów uczelnianych.

2019-09-11
Student pisze: Panie Rektorze,

Dziękujemy za przygotowanie repetytorium z ekonomii - mam nadzieję, że poprawi ono zdawalność z 1. terminu (ok 30%),
Jednak serdecznie proszę o przekazanie prowadzącemu jednak o koncentrację na zagadnieniach i konkretnych zadaniach. To co można było wytłumaczyć w 15min, poprzez dygresje trwało godzinę. Niestety nie mamy mało czasu...
Prowadzący super, tylko tak jak pisałem, musimy działać bardziej intensywnie,

Dziękujemy!

Przekazałem, dziękuje.

2019-09-11
Gość serwisu pisze: Dzień dobry, w Krynicy bardzo ładnie wypowiadał się Pan o gospodarce i inwestycjach prywatnych. Mówiono o wyliczeniach SGH dotyczących "dogonienia Niemiec". Właśnie usłyszałem, że od 2020 roku miesięczna pensja minimalna wzrośnie o 15% r/r z 2250zł do 2600zł, a w 2021 roku o dalsze 15% r/r do 3000zł. Do tej pory pensja minimalna rosła w tempie 6-7% r/r w relacji nieprzekraczającej 50% do przeciętnego wynagrodzenia. Teraz jest duża szansa, że pensja minimalna będzie większa od połowy przeciętnego wynagrodzenia. Co o tym myśleć Panie Rektorze? Czy to dobry pomysł? Czy Polacy będą mieli więcej pieniędzy i będą bogatsi? Pozdrawiam.

Raport SGH prezentowany na Forum w Krynicy jest syntezą badań naukowych ("doganianie Niemiec" jest w nim umieszczone w kontekście warunków, które muszą by spełnione by tak było, czego w większości mediów nie odnotowano), natomiast informacje o wzroście pensji minimalnej są elementem programu wyborczego. To są źródła niezestawialne w analizie.