odpowiedzi

 

Zachęcam Państwa do zapoznania się z odpowiedziami na dotychczas zadawane pytania. Zapraszam również do zadania własnych pytań.

2024-07-22
Gość serwisu pisze: Wasza Magnificencjo,
Na początku czerwca informował Pan, że uczelnia wystąpiła do Polskiej Izby Biegłych Rewidentów z wnioskiem o uznanie przedmiotów egzaminacyjnych wykładanych na nowo utworzonej specjalności Biegły Rewident w ramach kierunku Finanse i Rachunkowość na studiach magisterskich. Czy została już podpisana umowa z PIBR? Czy od przyszłego roku akademickiego zostanie utworzona ww. specjalność i czy będzie istniała możliwość zaliczenia przedmiotów jako egzaminacyjnych w PIBR?
Z wyrazami szacunku
Kandydat na studia magisterskie

Nie została zawarta umowa. Jeszcze wyjaśniamy pewne sprawy merytoryczne i proceduralne.

2024-07-22
Gość serwisu pisze: Szanowny Panie Rektorze,
dużo mówi się o tym, że stypendia rektora na SGH są bardzo niskie, pomimo sprawiedliwej (punktowej) metody ustalania ich wysokości. Za średnią 4,75 to około 100 zł. Jak wielokrotnie Pan pisał, niewielkie saldo funduszu stypendialnego to efekt ustawowej proporcji 60% podziału środków z dotacji na ten cel.

Oczywiście są też stypendia z Własnego Funduszu Stypendialnego, ale to kropla w morzu potrzeb - jednorazowe środki w wysokości 1000-2000 zł, które trafiają głównie do studentów I roku.

Zastanawiałam się, czy SGH nie może przeznaczyć części zysku na zwiększenie salda funduszu stypendialnego, abyśmy mieli wyższe stypendia? Taka możliwość, jeśli dobrze rozumiem, wynika z art. 412 PSWiN. Czy robiono to w latach ubiegłych?

Rozumiejąc sprawę dotyczącą niskich stypendiów rektora nie mamy możliwości dalszego zwiększenia stypendium z Własnego Funduszy Stypendialnego, który jest tworzony z zysku. Natomiast pracujemy nad nowymi zasadami przyznawania tych stypendiów, żeby były jeszcze bardziej sprawiedliwe.

2024-07-22
Gość serwisu pisze: Szanowny panie Rektorze,

Jak wyglądają zasady wyboru kierunku na studiach stacjonarnych I stopnia? Czy jest wyznaczona maksymalna możliwa liczba przyjętych osób? Czy istnieją kryteria (np. średnia ocen) wg których ustala się listę przyjętych?

Pozdrawiam, kandydat na studia stacjonarne I stopnia

Należy wybrać preferowany kierunek - pierwszy oraz ewentualnie inne kierunki, na wypadek gdyby preferowany kierunek nie został uruchomiony ze względu na małą liczbę studentów, którzy wybrali dany kierunek. Nie ma żadnego ograniczenia dotyczącego maksymalnej liczby osób ani minimalnej średniej.

2024-07-22
Gość serwisu pisze: Panie Rektorze,

Czy w porównaniu do ostatniego roku zmieniły się nominalnie limity przyjęć na studia magisterskie na naszej uczeli?

W porównaniu do roku ubiegłego limity przyjęć na studia magisterskie w tym roku zwiększyły się.

2024-07-22
Gość serwisu pisze: Szanowny Panie Rektorze, bardzo Pana podziwiam już od wielu lat, jest Pan dla mnie wzorem dla naśladowania. Czy mógłby Pan się podzielić kilkoma wskazówkami, jak Pan efektywnie organizuje swój czas? Jakie metody są dla Pana najbardziej efektywne?

Dziękuję za miłe słowa. Im mamy więcej pracy tym lepiej musimy ją zorganizować. Nie możemy sobie pozwolić na marnowanie czasu. Należy zrezygnować ze wszystkiego, co nie jest ważne w danej chwili. W organizacji swojego czasu pracy kieruję się kilkoma podstawowymi zasadami:
planuje zadania do wykonania określając racjonalny czas ich wykonania, ich pilność oraz ostateczny termin ich wykonania,
nie odkładam na później spraw ważnych, które są trudne, staram się wykonywać tylko jedno zadanie w danym momencie. Należy pamiętać o Prawie Murphy’ego
Nic nie jest tak łatwe, jak się wydaje.
Wszystko trwa dłużej niż sądzisz.
Jeżeli coś może iść na opak, to idzie.